Ból barku to bardzo powszechna przypadłość i wynika z przesuwania się napinających się ścięgien po kostnych strukturach stawu. Najczęściej dotyczy osób aktywnych fizycznie, które wykonują często koliste ruchy w stawie biodrowym oraz nadmiernie eksploatują ten obszar. Zwykle tego typu ruch nie jest bolesny, choć uczucie może być nieprzyjemne.
Ta dolegliwość nie jest leczonaoperacyjnie, choć u osób z bardzo dużym nasileniem wykonuje sięzabieg łagodzący objawy. Osobom mniej cierpiącym zaleca sięograniczenie intensywnej aktywności nadwyrężającej staw orazfizjoterapię, która stanowi kluczową metodę do wzmocnienia mięśniwokół biodra. Fizjoterapeuta podczas masażu aktywizuje mięśniepośladkowe oraz rozciąga przyczep początkowy znajdujący się nakości guzicznej i kości krzyżowej. Ruchy tutaj są sekwencjązłożoną z rozcierania i ugniatania przyczepów poszczególnychmięśni. Masaż złagodzi ból na krótki czas, dlatego ważnarównież jest praca własna na podstawie wytycznych fizjoterapeuty.Wzmacniając silniejsze mięśnie, przejmą one część pracy,odciążając staw.
Masaż w obrębie stawu biodrowegowspomaga regenerację, wzmacnia i uelastycznia mięśnie, co przynosiulgę, lecz bez odpowiednio prowadzonej rehabilitacji ból będzienawracał. W przypadkach odczuwania bólu konieczna jest konsultacjaze specjalistą, czy to ortopedą, czy fizjoterapeutą.